Biyokimya
23 Ocak 2019

Hastanemiz Biyokimya Merkez Laboratuvarı, Biyokimya rutin ve acil testlerinin çalışıldığı hafta sonu ve gece mesailerinde ise biyokimya ve bakteriyoloji numunelerinin kabul edilip sonuçlandırıldığı bir birimdir.

Laboratuvarımızda biyokimya rutin ve acil testleri,hormon testleri,koagülasyon testleri,kardiak marker testleri,spot idrar ve 24 saatlik idrar testleri,hemogram ve kangazı ve elektrolitler testleri  ve in vitro ilaç duyarlılığı (aspirin ve clopidogrel direnç  testleri) çalışılmaktadır.

Hastanemiz laboratuvarı çok spesifik parametreler dışında ihtiyaca cevap vermekte olup, spesifik bazı testler de; gerektiğinde,dış laboratuvar hizmet alımı kapsamında ilgili laboratuvardan hizmet alınmak suretiyle sonuçlandırılmaktadır.

Servislerden ve acil poliklinikten isteği yapılan ve hastane otomasyon sistemine kaydedilip barkodu çıkarıldıktan sonra uygun tüp ve kap üzerine yapıştırılan numuneler uygun şekilde alınıp, otomatik taşıma sistemi olan pnömatik sistemle laboratuvarımıza ulaştırılmaktadır.Poliklinikten gelen  numunelerimiz ve tüm idrar numunelerimiz ise uygun taşıma kapları vasıtasıyla numune taşıyan personellerimiz aracılığıyla laboratuvarımıza ulaştırılmaktadır.İlgili personel tarafından kabul edilen bu hasta örnekleri gerekli ön işlemlerden geçirildikten sonra direkt olarak cihazlara yerleştirilmektedir.

Her sonuç laboratuvar uzmanlarınca onaylandıktan sonra hastane bilgi sistemine aktarılmakta ve bu sonuçlar otomasyon sistemine bağlı olan tüm bilgisayarlardan ulaşılır hale gelmektedir.Ayıca  hastalarımız hastanemiz web sayfasından tc kimlik numaraları ile test sonuçlarına ulaşabilmektedir.

Laboratuvarımız son teknoloji cihazlarla hizmet vermektedir.Her sabah cihazların gerektiği şekilde kalibrasyon ve iç kalite kontrol çalışmaları klinik biyokimya uzmanlarımızın denetiminde yapıldıktan sonra hasta örnekleri çalışılmaya başlanmaktadır.Ayrıca laboratuvarımız dış kalite kontrol programlarınca da denetlenmektedir.

Laboratuvarımıza kabul edilen hasta test isteklerinin hemen tümü aynı gün içerisinde rapor edilmektedir.Dış laboratuvarlardan hizmet aldığımız spesifik parametreler belirtilen sürelerde sonuçlanmaktadır.

Laboratuvarımız 4 biyokimya uzmanı, 1 tıbbi biolog ve 16 laboratuvar teknisyeni ile hizmet vermektedir.